TermalTakas Sisteminde Sorun Yaşarsanız Ne Yapabilirsiniz?

TermalTakas sistemi, termal takası, kiralamaları ve satışları ile ilgili bütün süreçleri yöneterek, takip etmektedir. Süreçte yaşanan sorunlarla ilgili kullanıcılarına uzman ekip ile destek vererek, yardımcı olmaktadır. Sistemden kaynaklı sorunlara ilişkin mağduriyetler en kısa sürede telafi edilmektedir.

Bu çerçevede sistemle ve yaptığınız işlemlerle ilgili şu hususlarda destek olunmaktadır;

  • TermalTakas sisteminde iletişim bölümünde ilgili başlıktan talep oluşturabilirsiniz.
  • Kayıt formu doldurarak sorunla ilgili detayları bildirebilirsiniz.
  • Takas anlaşması sırasında iletilen sözleşmede sizin için belirlenen müşteri destek numarasından 7 gün 24 saat ilgili ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.
  • Sistemle ilgili teknik sorunlara ilişkin uzman teknik ekibimiz 7/24 hizmet vermektedir.
  • Takas, kiralama ve satış işlemleri sırasında yaşanan teknik sorunlara kısa sürede müdahale ederek sorunu çözecek ekibimize her an ulaşabilirsiniz.
  • Takas işlemlerinde karşılıklı olarak işlem yaparken yaşanan teknik sorunlarla ilgili mağduriyet yaşamamanız için ekibimiz işlemlerle ilgili süreci takip etmektedir.
  • TermalTakas, sistemle ilgili bir sorun sebebiyle yaşanan mağduriyetleri telafi etmeyi taahhüt etmektedir. (İşlemin yarım kalması, onaylandığı halde işlemin görülmemesi, talep oluşturulamaması gibi…)

Önemli not: TermalTakas, teknik sorunlarla ilgili mağduriyetlerde taraftır ve mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli bütün destekleri vermektedir. Takas edilen, kiralanan ve satışı yapılan termallerle ilgili hukuki ve finansal sorunlarda taraf değildir! TermalTakas, termal işlemlerindeki fiyat anlaşmaları, ücretin eksik ödenmesi veya ödenmemesi gibi sorunlarda taraf değildir ve sorumluluk almamaktadır!